Достапни линкови

Боливија и Бразил: декларацијата за косовската независност е нелегална


На четвртиот ден од расправата за легалноста на независноста на Косово, преставници на Боливија и Бразил денеска пред Меѓународниот суд за правда во Хаг оценија дека декларацијата за прогласување на независности преставува кршење меѓународното право. Легалноста на независноста на Косово досега ја подржаа Албанија, Германија, Саудиска Арабија и Австрија, додека Аргентина, Азербејџан и Белорусија сметаа дека тоа прогласената декларација е кршење на меѓународното право.
XS
SM
MD
LG