Достапни линкови

НАТО ја дефинира стратегијата во Авганистан


Министрите за надворешни работи на НАТО денеска во Брисел се очекува да расправаат за стратегијата против талибанците и Ал каеда во Авганистан. Состанокот се одржува откако американскиот претседател Барак Обама објави дека ќе испрати дополнителни 30 илјади војници во Авганистан. НАТО од своја страна би требало да обезбеди дополнителни 5 илјади војници. На состанокот во Брисел учествува и американскиот државен секретар Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG