Достапни линкови

САД го повторија барањето до Иран да го прифати предлогот на Западот


Соединетите Американски Држави повторија дека Иран има рок до крајот на годинава да го прифати договорот за нуклеарна програма. Се закануваат дека во спротивно Иран ќе се соочи со санкции од ОН. Техеран одбива да го прифати предлогот според кој ураниумот треба да се збогатува во друга земја. Западот го бара тоа зашто се плаши дека Иран сака да произведе атомска бомба. Иранските власти пак тврдат дека сакаат да користат нуклеарно гориво за цивилни цели.
XS
SM
MD
LG