Достапни линкови

Финска ќе и помогне на Македонија за влез во ЕУ


Македонија е подготвена да ги започне преговорите со Европската Унија и Финска ќе се заложи и кај другите земји членки на ЕУ соопшти финскиот премиер Мати Ванханен на денешната средба со премиерот Никола Груевски во Хелсинки. Ванхенен изјави и дека на седми декември тие ќе го подржат стартот на преговорите, но дека тоа не зависи само од нив. Во врска со спорот со името со Грција финскиот премиер смета дека Македонија треба да го искористи моментот за двете страни да дојдат до компромис. Груевски пак дека очекува Македонија по позитивниот извештај на Европската комисија да добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG