Достапни линкови

Албанија,Германија и Саудиска Арабија се изјаснија во Хаг


Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени соопшти дека Албанија, Германија и Саудиска Арабија денеска на меѓународниот суд за правда во Хаг се изјасниле дека декларацијата за независност на Косово е во склоп со меѓународното право. Додека пак само Аргентина имала спротивен став, односно дека декларацијата претставува кршење на меѓународните права. Пред судот утре ќе се обратат Австрија, Азербеџан и Белорусија.
XS
SM
MD
LG