Достапни линкови

Холандија ја подржува Македонија за влез во ЕУ


Холандскиот Премиер Жан Петер Балкененде изразил подршка за Македонија за што поскоро решавање на спорот со името со Грција и добивање на датум за преговори со ЕУ, при денешната средба со премиерот Никола Груевски во Брисел. Тој соопштил дека Холандија и понатаму ќе ја подржува Македонија како во политиката, така и во економијата. Додека пак Груевски му кажал на Балкененде дека верува дека спорот со името набрзо ќе биде решен.
XS
SM
MD
LG