Достапни линкови

Најавената средба помеѓу НАТО и Русија ќе се одржи


НАТО и Русија денеска побараа да се намали меѓусебната тензија, пред состанокот на нивните министри за надворешни работи. Ваквата реакција е рузултат на вчерашната најава на руската делегација дека ќе ги откаже раговорите без да ја каже причината. Од НАТО пак соопштија дека средбата која треба да се одржи во петок во Брисел сеуште е на распоредот. Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен изјави дека е убеден дека ова ќе биде значаен состанок. Додека пак рускиот амбасадор во НАТО Димитри Рогозин денеска потврди дека средбата ќе се одржи.
XS
SM
MD
LG