Достапни линкови

МААЕ бара објаснување од Иран


Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти денеска дека бара од Иран да го потврди планот за изградба на уште десет постројки за збогатување ураниум. Агенцијата исто така објави дека Иран се уште директно не ги информирал за оваа одлука. Иранските власти соопштија дека ќе изградат уште постројки, откако Агенцијата го осуди Техеран дека тајно гради втора постројка за збогатување ураниум.

XS
SM
MD
LG