Достапни линкови

И Албанија наскоро без визи во ЕУ...


Албанскиот министер за внатрешни работи Љуљзим Баша денеска изјави дека и Албанија наскоро ќе биде вклучена во безвизниот режим на ЕУ, бидејќи има исполнето голем дел од обврските. Баша рече дека Европската комисија ја потврди подготвеноста да ја забрза визната либерализација за Албанија. Тој нагласи дека одлуката на ЕУ за укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора е добра вест и за Албанија“.
XS
SM
MD
LG