Достапни линкови

Обама ќе ја објави новата стратегија за Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама се очекува денеска да објави дека ќе испрати дополнителни илјадници американски војници во Авганистан како дел од новата стратегија во војната против талибанците и Ал Каеда. Според најавеното, тој тоа ќе го стори во говорот во воената база Вест Поинт што ќе биде пренесуван на телевизија. Новата стратегија е резултат од скоро тримесечните консултации на Обама со неговите советници. Според некои неофицијални информации, Обама решил да испрати 30 илјади нови војници со што нивниот број ќе биде скоро 100 илјади. Се додава и тоа дека тој веќе ги информирал лидерите на Авганистан, Русија, Франција и Британија за новата стратегија.
XS
SM
MD
LG