Достапни линкови

Косовската независност пред Судот на ОН во Копенхаген


Косовскиот Претседател Фатмир Сејдиу изјави дека очекува највисокиот суд на ОН да ја потврди легалноста на Косовската државност на сослушувањето кое започнува утре во Копенхаген. Српскиот Претседател Борис Тадиќ пак предупреди дека декларацијата за независност на Косово ке воспостави преседан за сецесионистичките движења во светот. По фебруари 2008 досега над 60 држави ја признаа независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG