Достапни линкови

Визната либерализација - историски чекор


Визната либерализација денеска во Скопје како историски чекор за македонските граѓани ја поздравија Претседателот Ѓорѓе Иванов, Премиерот Никола Груевски, како и преставниците на организации, партии, институции. „Визната либерализација не претставува подарок за Македонија, туку решението е донесено врз основа на исполнувањето на одредниците од патоказот за укинување на визите“, изјави по повод преминувањето на Македонија на белата шенген листа шведскиот амбасадор во земјава Ларс Фреден. Тој додаде дека овој чин се планирал долго време и оти е горд што се реализира во време кога со Унијата преседава неговата земја.
XS
SM
MD
LG