Достапни линкови

Левичарски герилец стана претседател на Уругвај


Поранешниот левичарски милитант Хозе Мухика е избран за нов претседател на Уругвај. На вчерашните избори тој освоил 53 насто од гласовите. Мухика беше лидер на радикалното левичарско движење Тупамароси, кое во 60-тите години се бореше против десничарската влада во земјата, а подоцна Мухика беше осуден на 14 години затвор, а сега е втор избран претседател во земја од Латинска Америка со герилско минато, по претседателот на Никарагва, Даниел Ортега.
XS
SM
MD
LG