Достапни линкови

Кина да ја зголеми вредноста на јуанот


Европските финансиски претставници ја повикаа денеска Кина да го придвижи курсот на својата валута во однос на еврото. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо изјавил дека кинеската валута е поврзанa на некој начин со доларот, а тоа предизвикува проблеми во европската економија. Вредноста на доларот , а со тоа и на јаунот во однос на еврото падна во последните месеци, што допринесе кинеските производи да имаат предност на светскиот пазар

XS
SM
MD
LG