Достапни линкови

Бајден:Ирак да го реши проблемот со Законот за избори


Американскиот вицепретседател Џо Бајден побарал од ирачките лидери што побргу да го решат проблемот со Законот за избори, за да можат да се одржат изборите закажани за јануари. Ирачките законодавци го одобрија Законот претходно овој месец, но вицепретседателот Тарег ал-Хашеми му стави вето. Иако изборите се закажани за јануари, изборните подготовки не можат да продолжат се додека Законот
не добие одобрение од претседателскиот совет на Ирак.

XS
SM
MD
LG