Достапни линкови

Веројатно „бомба“ е причина за железничкиот инцидент во Русија


Руски патнички воз со стотици патници доцна синоќа излета од шините на пругата Москва – Санкт Петерзбург при што има десетици загинати и повредени. Властите потврдија 25 загинати лица, десетици повредени. Се работи врз утврдување на причините на несреќата. Според преставници на железничката компанија, веројанто бомба предизвикала неколку вагони да излетаат од шините. Во експлозија на бомба на патнички воз на иста линија во 2007 година беа повредени 27 лица.
XS
SM
MD
LG