Достапни линкови

Карзаи ги повика Талибанците на мировни преговори


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи по повод денешниот муслимански празник, ги повика талибанците и другите исламистички бунтовници на мировни преговори. Сите оние што со се борат против сопствената држава треба да го положат оружјето и да учествуваат во нејзиното обновување, истакна Карзаи. Талибанците засега ги отфрлаат преговорите и не се согласуваат со присуството на странски сили во Авганистан.
XS
SM
MD
LG