Достапни линкови

Иран и ја одзеде Нобеловата награда на Ебади


Иранските власти и ја одземаа Нобеловата награда за мир на активистката за човекови права Ширин Ебади, која и беше доделена во 2003 година. Норвешкиот министер за надворешни работи Јонас Стоер изјави дека одземањето на наградата е шокантно и се случува прв пат откако таа се доделува. Ебади пак, изјави дека подолго време се соочува со малтретирање од страна на иранските власти, како и сите други нивни опоненти, по масовните протести за време на претседателските избори во јуни.
XS
SM
MD
LG