Достапни линкови

Ирската влада се извини за однесувањето на свештениците


Ирската влада денеска се извини за неуспехот да се заштитат децата од сексуална злоупотреба од страна на некои католички свештеници, и се заколна дека тоа никогаш повеќе нема да се случи. Во соопштението на владата се наведува дека новиот извештај за сексуална злоупотреба, покажал дека со децении системски се злоупотребувале беспомошни деца. Изјавата на владата доаѓа откако беше објавена студијата за сексуално малтретирање на деца од страна на свештениците, на која се работело три год

XS
SM
MD
LG