Достапни линкови

ЕУ:Турција да го реши спорот со Кипар


Турција нема да го отвори својот воздушен простор и своите пристаништа за Кипар, се додека не биде постигнат договор за соединување на тој поделен остров, изјавил денеска шефот на турската дипломатија Ахмет Давитоглу. Спорот со Кипар е една од причините зошто се замрзнати преговорите за членство на земјата во ЕУ. Денеска претставници на Унијата на состанок во Истанбул побрале Турција и Кипар да го решат спорот .
XS
SM
MD
LG