Достапни линкови

ПКК бара дијалог со турските власти


Курдската работничка партија денеска и писмено побара од властите во Анкара да отпочнат дијалог и побарале ослободување на нивниот лидер Абдула Оџелан кој е во затвор. Турција одбива да преговара со Курдската паратија , но презема мерки за интеграција на курдското малцинство. ПКК од 1984 води вооружени борби со турските сили за автономија на југоисточниот дел од Турција ,каде живеат претежно Курди.
XS
SM
MD
LG