Достапни линкови

Годишница од нападите врз Мумбаи


Индија денеска одбележува една година од нападите на милитантите во Мумбаи. Изутрината во Мумбаи парадираа безбедносните сили, опремени со нови оружја и оклопни возила, и со свеќи за молитви. Во серијата напади на десет вооружени милитанти загинаа околу 166 луѓе. Сите, освен еден од милитанти биле убиени во текот на следните три дена. Индија ја обвини милитантна група Џамија Лашкар-е-Таиба од Пакистан дека стои зад нападите.
XS
SM
MD
LG