Достапни линкови

НАТО спремни да испратат уште 5.000 војници во Авганистан


Британскиот премиер Гордон Браун изјавил денеска дека земјите членки на НАТО се спремни да испратат уште 5.000 војници во Авганистан. Портпаролот на Браун изјавил дека до ваква констатација британскиот премиер дошол по остварените средби со 10 претставници на земји членки на НАТО. Тој не споменал која земја колку војници ќе испрати, но во изминатиот период многу земји понудија војници за во Авганистан. Велика Британија, која во моментов има околу 9.000 војници во Авганистан, планира да испрати уште 500 британски војници таму
XS
SM
MD
LG