Достапни линкови

Карл Билт побара продолжување на проширувањето на ЕУ


Министерот за надворешни работи на Шведска , Карл Билд денеска во Европскиот парламент побарал вратите за членство во ЕУ да останат отворени за земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд, и да не се отстапува од политиката на проширување која досега се покажала како успешна. Билт оценил дека претстојното укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора е „голем чекор напред“ и изразил очекување дека Албанија и БиХ ќе успеат да го надоместат своето доцнење
XS
SM
MD
LG