Достапни линкови

Во бугарската Влада, 3 членови биле шпиони во комунизмот


Тројца членови на бугарската Влада биле шпиони на тајните служби на комунистичкиот режим, соопштила денеска комисијата задолжена за отварање на архивата. Во шпионските активности биле вклучени министерот без ресор, задолжен за културно наследство во дијаспората, Божидар Димитров, заменик министерот за надворешни работи Крашимир Костов и заменик министерот за внатрешни работи Павлин Димитров. Новата бугарска Влада беше избрана во јули.

XS
SM
MD
LG