Достапни линкови

Рен:се уште постои можност за се реши проблемот со името


Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ и сеуште постои можност да се реши проблемот со името до декемврискиот самит на Унијата, изјавил Еврокомесарот за проширување Оли Рен, јавува Дојче веле. Рен во неговото обраќање пред Мешовитиот комитет за соработка меѓу Европскиот Парламент и Македонија, изјавил дека решението на проблемот за името ќе и ги зголеми шансите на Македонија за добивање датум. Рен ги повикал европратениците да ги охрабрат нивните влади да донесат храбра одлука во насока на стратешките интереси на ЕУ
XS
SM
MD
LG