Достапни линкови

Протести во јужен Јемен, 5 мртви


Најмалку 5 луѓе, меѓу кои и двајца полицајци се убиени денеска во престрелките меѓу безбедносните сили и демонстрантите во јужен Јемен. Демонстрантите бараат отцепување на јужната провинција , во исто време Јемен се соочува и со проблеми на северот од земјата каде има проблеми со шиитските бунтовници. Во тие немири се вклучи и Саудиска Арабија која со воздушни напади се справуваше со бунтовниците во близина на границата со Јемен. Во немирите во Јемен беа вкличени и припадниици на Ал-Каеда за кои постоеше сомневање дека ја користат територијата за да огранизиараат напади врз богатите со нафта региони во соседството.
XS
SM
MD
LG