Достапни линкови

ЕП ќе расправа за за проширувањето на ЕУ


Советот на Европската унија на самитот во декември треба да ја потврди препораката на Европската комисија за започнување преговори со Македонија. Ова се наведува во предлог резолуцијата за проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан, Турција и Исланд, поднесена од италијанскиот пратеник Габриеле Албертини. Во предлог резолуцијата за која Европскиот парламент ќе расправа денеска, а ќе гласа в четврток, евентуалната одлука за почеток на преговорите не е условена со решавање до тој рок на прашањето за името.
XS
SM
MD
LG