Достапни линкови

Со кауција ослободен истакант реформист во Иран


Иранските власти денеска со кауција го ослободиле истакнатиот реформист Мохамед Атрианфар кој беше осуден за учество во пост изборните протести во јуни .Обвинителот во Техеран изјавил дека Атринафар е привремено ослободен откако претходно платил 500 илјади долари .Според агенцијата ИЛНА, Атринафар е осуден на 6 години затвор а на слобода ќе биде се додека трае жалбената постапка. Тој е близок соработник на поранешниот претседател Моамер Катами.
XS
SM
MD
LG