Достапни линкови

Словенија ја подржува Македонија на патот кон ЕУ


Словенија ќе ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ, ќе и помага во подготовката за имплементација на шенгенскиот информативен систем, за информатизација на регистри, а двете земји ќе ја продолжат соработката и во борбата против организираниот криминал и трговијата со луѓе, оцениле по денешната средба во Скопје, министрите за внатрешни работи на Македонија и Словенија Гордана Јанкуловска и Катерина Кресал. Словенечката министерка ќе има средба и со премиерот Никола Груевски.
XS
SM
MD
LG