Достапни линкови

Во Романија ке има втор круг избори


Според делумните резултати од вчерашните претседателски избори во Романија, актуелниот претседател Трајан Басеску ке се соочи во вториот круг со лидерот на опозициските социјалдемократи Мирчеа Џоана. Басеску ОД Демокрастко либералната партија доби 33 насто а Џоана 29 проценти од речиси 50 насто преброени гласови. Вториот круг од изборите ќе се одржи на 6 декември. Улогата на романскиот Претседател е симболична, иако тој има право да номинира премиер.
XS
SM
MD
LG