Достапни линкови

Несреќа во нуклеарка во Пенсилванија, САД


Американската нуклеарна регулаторна комисија соопшти дека 150 работници од нуклеарна централа во Пенсилванија се пуштени дома, откако во централата Три мајл ајланд се случила најголемата нуклеарна несреќа во американската историја. Портпаролката на комисијата изјави дека нема опасност за јавното здравје. Таа вели дека вработените се деконтаминирани и нема да имаат последици по здравјето затоа што загадувањето било мало и во дозволените граници.
XS
SM
MD
LG