Достапни линкови

Почина рускиот космонаут Феоктистов


Рускиот космонаут и конструктор на вселенски летала, Константин Феоктистов починал денеска на 83 години, соопштила руската вселенска агенција. Феоктистов во 1964-та со вселенскиот брод Воскод бил во вселената, а бил и еден од конструкторите на тоа летало. Тој ја критикувал идејата за испраќање на летала со екипаж на други планети велејќи дека тоа е само фрлање на пари. Феоктистов бил единствениот руски космонаут кој не бил член на Комунистичката партија.
XS
SM
MD
LG