Достапни линкови

Ахмадинеџад на турнеја низ Јужна Америка и Африка


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ја започнува својата турнеја низ Латинска Америка и Западна Африка. Тој ќе ги посети Бразил, Венецуела како и другите лево ориентирани јужноамерикански земји, како и западно- африканските земји Сенегал и Гамбија. За време на престојот во Бразил, Ахмадинеџад се очекува да разговара за соработката во областа на технологијата, производството на нафта и вселенските истражувања . Во Боливија, Ахмадинеџад и неговиот колега Ево Моралес ќе потпишат билатерални договори
XS
SM
MD
LG