Достапни линкови

Затворен поранешниот потпретседател на Иран


Поранешниот ирански потпретседател Мохамед Али-Абтахи е осуден на шест години затвор за неговата вмешаност во пост-изборните немири во јуни, се наведува во извештаите од Иран. Абтахи беше заменик претседател на Мохамет Катами од 1997 до 2005-та, а беше советник и на умерениот претседателски кандидат на изборите во јуни, Мехди Кароби . Ахтаби беше уапсен по пост-изборните немири и обвинет за заговор за соборување на исламската влада.


XS
SM
MD
LG