Достапни линкови

Израелски воздушни напади во Газа


Израелски воени авиони нападнале цели во појасот Газа. Израелските медиуми соопштуваат дека целта на нападот биле две работилници за оружје во северна и централна Газа и еден шверцерскиот тунел на југ. Од палестински извори соопштиле дека пет Палестинци се повредени при нападот. Израелски воен портпарол изјавил дека нападите биле реакција на ракетен напад од милитантни Палестинци, кој се случил во саботата наутро, кога една ракета паднала на израелската територија.

XS
SM
MD
LG