Достапни линкови

Американскиот Сенат ќе дебатира за реформи во здравството


Американскиот Сенат гласал за почеток на целосна дебата за нацрт законот за реформи во здравството. Гласањето било по партиска линија , па така мерката е усвоена со 60 гласа „за“ на Демократите и 39 „против“ на Републиканците . Претседателот на САД, Барак Обама вети дека ќе обезбеди здравствено осигурување на милиони Американци кои не се осигурени . Дебата ќе започне на 30 ноември и ќе трае три недели.


XS
SM
MD
LG