Достапни линкови

Разговори Азербејџан-Ерменија за Нагорно -Карабах


Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев и неговиот ерменски колега, Серж Саркасиан ќе се состанат денеска на нова рунда разговори за надминување на конфликтот за областа Нагорно-Карабах. Во пресрет на разговорите во Минхен, Алиев предупреди дека азербејџанските трупи се подготвени да употребат сила ако не успеат преговорите. Тој често се заканува дека ќе употреби сила за да си ја поврати заземената територија која е богата со нафта и гас. Нагорно-Карабах се наоѓа во Азербејџан, но е главно e населенa со етнички Ерменци.
XS
SM
MD
LG