Достапни линкови

Албанската опозиција кампува пред Владата во Тирана


Стотици подржувачи на албанската опозициона Социјалистичка партија протестираат пред владата во Тирана, поради изборни нерегуларности. Демонстраните који својот бојкот го започнаа на улиците на Тирана, сега ќе кампуваат пред владата со барање да се исправат нерегуларностите од јулските избори. Лидерот на социјалистите Еди Рама, пред своите подржувачи изјавил дека, сака само да се покаже дека гласот на народот неможе да се купува, продава или да се преговара за него. Социјалистите на изборите во јуни освоија 65 од 140 места во парламнетот, но тие и понатаму ја бојкотираат неговата работа.


XS
SM
MD
LG