Достапни линкови

Рударска несреќа во Кина, 42 мртви


Најмалку 42 работници загинале, а 67 сеуште се затрупани ,при експлозија на гас во рудник за јаглен во северо-источна Кина, јавуваат кинеските медиуми. За време на екплозијата во рудникот имало повеќе од 500 минери, повеќето од нив биле евакуирани по соопштeнието дека истекува гас во јамите. Експлозијата се почуствувала и на 10 километри одалеченост од рудникот, потврдиле очевидци.
XS
SM
MD
LG