Достапни линкови

Во Романија утре, претседателски избори


Утре во Романија ќе се одржат претседателски избори на кои главни фаворити се актуелниот шеф на државата Трајан Басеску кој иако настапува како независен кандидат е поддржан од владејачката Демократско либерална партија и лидерот на социјадемократите Мирчеа Џоана. Според анкетите, идниот романски претседател ќе биде познат по вториот изборен круг, што треба да се оддржи на 6 декември, бидејќи утре ниту еден од кандидатите нема да освои повеќе од 50 насто од гласовите.
XS
SM
MD
LG