Достапни линкови

Десетици загинати во рударска несреќа во Кина


Во денешната експлозија на гас во еден рудник за јаглен во северна Кина, како што јавуваат агенциите, загинале 30 рудари, додека 80 биле затрупани на триста метри под површината на земјата. Се додава дека по експлозијата рудникот успеале да го напуштат 390 рудари. Рудниците во Кина се сметаат за најнебезбедни во светот.
XS
SM
MD
LG