Достапни линкови

Иран до 2011 ке лансира сателит


Иран соопшти дека самостојно ке лансира комуникациски сателит во орбитата до 2011 година. Иран тоа во 2005 го планираше со помош на Русија, но по одложувањата соопшти дека ке лансира со Италија, но и од Рим следуваше негирање. Иако Техеран тврди дека станува збор за телекомуникациски сателит, Израел се сомневаше дека намерата е шпионска додека Западот беше загрижен дека ракетната технологија може да се искористи во воени цели.
XS
SM
MD
LG