Достапни линкови

Иванов му честиташе на Ромпуе


Македонскиот Претседател Ѓорге Иванов по повод изборот на функцијата Претседател на Европскиот Совет упати честитка до Херман ван Ромпуе. Иванов вели дека го радувал фактот дека Првиот Претседател на ЕУ, како еден од неговите приоритети е натамошно проширување на ЕУ. Република Македонија, се вели меѓу другото, во писмото, посветено ги исполнуваше обврските и постигна прогрес, кој неодамна беше валоризиран од страна на Европската Комисија. –„Ја користам оваа пригода да го изразам моето очекување дека на претстојниот Самит на ЕУ, таквиот прогрес ќе биде потврден со добивање почеток на пристапните преговори“, се вели во честитката на Претседателот на Република Македонија до Херман ван Ромпуе, кој вчера е избран за Претседател на Европскиот Совет на ЕУ.
XS
SM
MD
LG