Достапни линкови

Реакции на изборот на првите луѓе на ЕУ


Именувањето на малку познатите Херман Ван Рампуј и Кетрин Аштон за Претседател и шеф на дипломатијата на ЕУ наидува на различни реакции. За Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо станува збор за одличен избор. За германскиот Канцелар Ангела Меркел тие ке придонесат за консензус во претседавањето. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека нивното наименување е голем чекор за улогата на Европа во светот.
XS
SM
MD
LG