Достапни линкови

Состанок на премиерите на Украина и на Русија


Премиерите на Украина и на Русија Јулија Тимошенко и Владимир Путин денеска ќе се сретнат на разговори во Јалта. Пред средбата Тимошенко најави дека Украина ќе побара од Русија да плаќа двојно повеќе за транспортот на гас преку украинска територија. Путин претходно предупреди дека секој натамошен спор со Украина околу плаќањето на рускиот гас би можело да го наруши снабдување на Европа со овој енергенс.
XS
SM
MD
LG