Достапни линкови

Самит на ЕУ за избор на претседател и шеф на дипломатија


Во Брисел почнува вонреден Самит на Европската Унија, на кој треба да се одлучува за изборот на претседател и министер за надворешни работи на Унијата, како нови функции предвидени со Лисабонскиот Договор. На самитот му претходеа неколкунеделни разговори предводени од актуелната земја претседавач на Унијата, Шведска. Германската канцеларка Ангела Меркел спроти одржувањето на Самитот во Брисел изјави оти очекува дека Германија и Франција нема да гласаат едни против други.
XS
SM
MD
LG