Достапни линкови

Заврши самитот за храна во Рим, без голем напредок


Генералниот директор на Организацијата за храна на ОН, Жак Диуф при затварањето на самитот во Рим, посветен на борбата против гладот, изразил жалење што самитот завршил без прецизни ветувања за тоа колку пари ќе се издвојуваат за борбата против гладот. На тридневниот самит во Рим имало само одреден мал напредок во договорите за тоа како да им се помогне на сиромашните земји да произведат доволно храна за нивните жители. Критичарите го оценија самитот како фрлање на трошки за милијардите гладни во светот.
XS
SM
MD
LG