Достапни линкови

Обама:новата стратегија за Авганистан,чекор кон крај на војната


Американскиот претседател Барак Обама, за времe на неговата турнеја во Азија, изјавил дека стратегијата за Авганистан што треба да ја донесат, ќе означува чекор напред кон завршување на војната. Обама изјавил дека стратегијата за Авганистан треба да ја донесат во наредните неколку недели. Американскиот претседател иако го подржува неговиот авганистанки колега Хамид Карзаи, сепак изјавил дека политиката на Карзаи има одредени слабости
XS
SM
MD
LG