Достапни линкови

Во Чешка и Словачка 20- годишнина од падот на комунизмот


Чесите и Словаците денеска ја слават дваесетгодишнината од почетокот на револуцијата од 1989 година, кога се одржа ненасилен протест против Чехословачкиот комунистички режим. Овој настан беше еден од многуте протести кои минатиот век се одржаа во источна и централна Европа. На денешен ден пред 20 години чехословачките власти уапсија студент кој мирно протестирал во Прага. Тој настан предизвика масовни демонстрации кои во крајна линија го срушија 40 годишниот комунистички режим.
XS
SM
MD
LG